środa, 30 listopada 2016

Biocultural diversity hotspots

Dziś chciałabym pokazać Wam fragment filmu (a właściwie to zaledwie jego zapowiedź) zatytułowanego Mountain hay meadows – Hotspots of biodiversity and traditional culture.

Film powstał w 2012 roku w reżyserii Ágoty Juhász. Stanowi część szerszego projektu, dotyczącego zrównoważonego użytkowania łąk kośnych, zachowania ich bioróżnorodności i dostarczanych usług ekosystemowych oraz podtrzymywania lokalnej tradycji. Kadry do filmu były kręcone w przepięknej scenerii gór Ciuk (Munții Ciucului, Csíki-havasok) w Karpatach Wschodnich.

Autorka filmu zapytana w jednym z wywiadów, dlaczego wybrała właśnie taką tematykę, bardzo trafnie odpowiedziała:

"Ogólny pogląd jest taki, że człowiek jest wrogiem przyrody i kiedy mówimy o wpływie człowieka na przyrodę, myślimy o różnych sposobach w jaki człowiek ją niszczy. Nasz przypadek pokazuje jednak, że jest możliwe życie w harmonii z przyrodą, a najlepszym rozwiązaniem jest tradycyjne, ekstensywne rolnictwo. Taka sytuacja ma miejsce w wielu regionach Transylwanii, gdzie ekstensywne rolnictwo i bogate gatunkowo łąki kośne są podstawą kultury. Poprzez ciężką pracę, wykonywaną przeważnie ręcznie, ludzie mają bardzo bliski kontakt z przyrodą i posiedli wysoki poziom wiedzy ekologicznej. W naszych współczesnych czasach staje się to rzadkością i jest warte pokazywania publicznie."

Zachęcam do obejrzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz