poniedziałek, 27 marca 2017

Najpiękniejsze polany w Karpatach – Sucha Polana

Wciśnięta między Kamiennik i Łysinę Sucha Polana to najbardziej znana polana w Beskidzie Średnim. Przed II wojną światową stał na niej szałas pasterski. Wiosną przychodzili w te okolice bacowie z Koniny. Zabierali od okolicznych gospodarzy zwierzęta, które następnie wypasali na Suchej Polanie oraz na licznych polanach Łysiny, od których góra ta wzięła swoja nazwę, a które obecnie prawie całkiem zarosły.

Sucha Polana (fot. N. Tokarczyk, 2017)

Śladami dawnej gospodarki pasterskiej na Suchej Polanie są kwitnące wczesną wiosną krokusy. Można tu spotkać także kilka gatunków storczyków. Od 2000 roku polana objęta jest ochroną jako użytek ekologiczny.
Krokusy (Crocus scepusiensis) na Suchej Polanie (fot. N. Tokarczyk, 2017) 

W czasie okupacji bazę w tym rejonie mieli partyzanci AK. Ich działalność upamiętnia pomnik zlokalizowany w górnej części polany. Od 2001 roku odbywają się tu uroczystości podczas dorocznego Małopolskiego Zlotu Szlakiem Walk Partyzanckich.
Pomnik AK na Suchej Polanie (fot. N. Tokarczyk, 2017)

Przez wiele lat po II wojnie światowej na polanie stał budynek leśniczówki, w którym często nocowali turyści. W latach 70. XX wieku planowano tu nawet budowę schroniska turystycznego PTTK. Ostatecznie zlokalizowano go jednak na pobliskich Kudłaczach.
Widok z Suchej Polany na Pasmo Cietnia (fot. N. Tokarczyk, 2014)

Źródła informacji:
Dyląg D., Sadowski P., 2005. Beskid Myślenicki. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków.
Górka A., 2012. Gdzie chadzały południce? Przewodnik historyczno-kulturowy po powiecie myślenickim. Muzeum Regionalne "Dom Grecki", Myślenice.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz